Ліцензія МОЗ України № 459019
Працюємо 24/7
(‎095)5221573 (‎098)2584169
UA / RU

«Вуличний» метадон

«Вуличний» метадон

В даний час метадон відомий як засіб замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) для лікування опіоїдної залежності. Але є у нього і зворотна сторона медалі - нелегальне використання, коли наркозалежний чоловік набуває виготовлене кустарним способом речовина. Вживання нелегального метадону несе серйозні ризики для здоров'я і життя споживача наркотиків.

Що мається на увазі під «вуличним» метадоном

Йдеться про речовину, яке всі називають «Метадон» - його можна знайти на «чорному ринку» - через «закладки» або «з рук». Авторам важко сказати, яку саме частку займає контрабанда, нелегальний синтез і т.п. Але на «чорному ринку» може бути присутнім як нелегально синтезований в підпільних лабораторіях метадон, про склад якого можна тільки здогадуватися, так і легально вироблений. Дуже часто при покупці відрізнити їх не представляється можливим. У цій брошурі мова піде про невідомому речовині, яке проходить на нелегальному ринку під назвою «Метадон» та про якість якого покупець може судити, тільки повіривши на слово дилеру-боржник.

«Вуличний» метадон і сучасна наркосцена

Сучасна наркосцена змінилася. У більшості українських міст наркотики не продаються на вулицях. Вже давно звичним явищем стали закладки - цей метод збуту нелегальних наркотиків несе в собі багато ризиків, оскільки наркоспоживач набуває якусь субстанцію, склад і якість якої невідомі. Це вже не наркотик, який готуєш сам або береш у перевіреного «бариги». Метадон, який продається через закладки, має мало спільного як з контрабандним метадоном, так і з медичним - препаратом, який використовується в замісної терапії.

Медичний Метадон і його дію на організм

Медичний метадон - синтетичний лікарський наркотичний препарат з групи опіоїдів, вживається при лікуванні опіоїдної залежності (замісна терапія). У терапевтичних дозах (за призначенням лікаря) усуває прояви гострого абстинентного синдрому ( «ломка») і таким чином дає можливість досягти стану комфорту. Метадон значно зменшує тягу до вживання нелегальних опіоїдів. Крім того, виявляє аналгетичну (знеболюючу) та седативний (заспокійливий) дію. Вживається перорально - в таблетках або у вигляді сиропу. Впливає на центральну нервову, серцево-судинну системи та гладку мускулатуру. У ЗПТ використовується тривалий час. Тривале лікування метадоном сприяє стабілізації функцій головного мозку в осіб, залежних від опіоїдів, покращує якість життя.

Метадон добре переноситься пацієнтами. Ефекти тривалого вживання: поліпшення загального стану, спокій, нормалізація сну і апетиту. Побічні ефекти: головний біль, запаморочення, загальмованість, нудота, блювота, підвищена пітливість, сонливість, застій жовчі і спазми жовчних проток, запори, безсоння. При передозуванні - пригнічення дихання і роботи серця, набряк легенів і гостра ниркова недостатність.

В Україні в ЗПТ використовуються лікарські препарати метадону гідрохлориду під такими торговими назвами, як «Метадол Фармасайнс», «Метадон-ДТ», «Метафін-IC» і «Метадікт» в таблетках. Дозування метадону становить від 5 до 100 мг на добу (в середньому - 80-100 мг), особливо великі дози препарату призначаються тим, хто паралельно приймає інші види лікування, наприклад, антиретровірусну терапію. Підбір дози здійснюється лікарем, а прийом препарату проводиться під контролем медичних працівників в умовах лікувального закладу. При цьому пацієнту надається соціальний та психологічний супровід.

З недоліків метадону слід відзначити високий ризик передозування (особливо у випадках паралельного вживання нелегальних наркотиків та / або алкоголю), а також більш тривалий і виражений «синдром відміни» (в порівнянні з бупренорфіном, «ширкою» та героїном), який може тривати до місяця і довше і часто супроводжується сильними болями у всьому тілі. Але при цьому частина учасників ЗПТ відзначають, що ефекти синдрому відміни незначні. До того ж, для пацієнтів ЗПТ, які вирішили повністю припинити вживання замісних препаратів, зниження дози відбувається поступово і під контролем лікаря, що дозволяє значно знизити негативні прояви «синдрому відміни».

Нелегальний метадон

Нелегальний метадон ( «мед», «метал», «камінь», «хрест») набув поширення на українській наркосцене близько 10 років тому. Його популярність пов'язана з пролонгованим дією (24-72 години). Саме тому він особливо користувався попитом в місцях позбавлення волі. Форми продажу нелегального метадону - таблетки, кристали, найчастіше порошок, рідко - розчин для ін'єкцій. Способи введення в організм - ін'єкційний і пероральний. Період і сила дії нелегального метадону, як і будь-якого іншого наркотику, залежить від його якості. Природно, при «вуличної» купівлі-продажу нелегального метадону його чистота і концентрація, а також сила і тривалість дії невідомі. Вірити доводиться на слово дилеру-боржник. І дуже часто замість обіцяного продавцем якісного метадону споживач-покупець отримує невідому речовину.

Придбання нелегального метадону, як і більшості наркотиків в умовах сьогоднішньої наркосцени, відбувається за допомогою електронних онлайн-платежів. Після проходження транзакції «клієнт» отримує СМС з інструкціями, де забрати закладку. Але покупець, оформляючи онлайн-замовлення на закладку, не може проконтролювати якість придбаного речовини в зв'язку з анонімністю дилера і боржник - нема з кого спитати. Чи має сенс говорити про те, що при такому способі придбання, покупець може взагалі не знайти закладку? Але навіть якщо закладка виявлена, ніхто не гарантує, що придбане речовина відповідає замовленому.

Ріобретенное речовина відповідає замовленому. Придбане через закладку речовина може бути розведеним, тобто містити велику кількість сторонніх домішок і дуже мало діючої речовини. Це звичайна практика на «закладної» наркосцене - коли дилери або заставники додають в субстанцію інші наркотичні та психотропні речовини, розбавляють «продукт» з метою отримання більшого прибутку (наприклад: Пурій - кристали димедролу, амфетамін, фентаніл та ін.), Підмішують токсичні речовини або речовини без наркотичного ефекту (крейда, кристали харчової солі, сода). Нелегальний метадон часто вживається в поєднанні з іншими психоактивними речовинами - димедролом, Соннат, алкоголем. Це значно підвищує ризик передозування і збільшує ймовірність летального результату!

Передозування

Передозування медичним метадоном в ЗПТ малоймовірна, так як дозу ретельно підбирає лікар, і вживання препарату відбувається під контролем медичних працівників. Але якщо учасники, порушуючи умови лікування, «наздоганяти» іншими психоактивними речовинами (ПАР), змішуючи їх з прийнятим метадоном, ризик передозування зростає. Імовірність передозування метадоном висока при вживанні нелегального метадону, так як склад, якість і дозування придбаного у дилера препарату часто сумнівна, невідома і постійно змінюється.

Отже, передозування метадоном може трапитися при:

 • першому прийомі метадону;
 • перевищенні дози (випадковому або навмисному);
 • вживанні препарату невідомої якості, складу і концентрації;
 • змішуванні метадону з іншими препаратами;
 • при зниженні опірності організму (хронічні інфекції, різні захворювання);
 • в результаті тривалої перерви у вживанні наркотиків;
 • паралельному вживанні інших лікарських препаратів (деякі ліки уповільнюють процес розпаду метадону і підсилюють його побічна дія, в тому числі і на дихання).

Ознаки передозування метадоном:

 • нудота, блювота, піна з рота;
 • сильна загальмованість, сонливість;
 • м'язові судоми;
 • звуження зіниць;
 • холодний піт;
 • сильна блідість шкірних покривів і слабкий пульс;
 • втрата свідомості;
 • кома;
 • зупинка серцевої і дихальної діяльності.

Відмінність передозування метадоном від передозування іншими опадами в тому, що вона більш тривала і більш виражена внаслідок повільного виведення метадону з організму. Тому необхідний більш тривалий період спостереження і часто повторне введення антидоту (налоксону).

Перша допомога при передозуванні

При отруєнні метадоном наркозалежний людина не в змозі надати собі допомогу самостійно. Заходи першої допомоги повинні вжити знаходяться поруч люди:

 • Негайно викликати «швидку», так як передозування метадоном часто закінчується комою і смертю.
 • При втраті свідомості покласти потерпілого на правий бік. При цьому голова потерпілого повинна знаходитися на його зігнутій руці, ліва нога зігнута в коліні. Нижню щелепу висунути вперед до рівня верхньої, мова витягнути, рот звільнити від блювотних мас і / або сторонніх тіл (зубні протези, жуйка і т.п.).
 • При передозуванні метадоном та іншими опадами використовується препарат «Налоксон». Продається він в аптеках за рецептом. Рецепт може виписати будь-який лікар-нарколог у напрямку організації, яка реалізує проект зниження шкоди в Вашому місті. У разі втрати свідомості потрібно ввести налоксон внутрішньом'язово в дозі 1-2 мл. Препарат починає діяти негайно, ефект триває 30-60 хвилин. Якщо ефекту немає, слід повторити ін'єкцію в тій же дозі через 3-5 хвилин. Необхідно бути готовим до того, що при використанні налоксону синдром відміни (абстиненція) у потерпілого настає різко.
 • Якщо людина не дихає - зробити штучне дихання.
 • Якщо немає пульсу - почати непрямий масаж серця.
 • Профілактика передозування «вуличним» метадоном
 • Завжди майте з собою ампулу налоксону (краще дві).
 • Не вживайте в поодинці. Інакше, в разі передозування, Вам не буде кому ввести налоксон і надати допомогу.
 • Не змішуйте метадон з іншими психоактивними речовинами, особливо з алкоголем, Соннат, димедролом, бупренорфіном. Будь-яке змішування метадону з іншими психоактивними речовинами багаторазово підвищує ризик передозування!
 • Особливо слід бути обережним, приймаючи метадон після періоду утримання від опіатів. В цьому випадку сильно падає толерантність (переносимість) і навіть доза в 30-40 мг може виявитися смертельною.
 • Необхідно враховувати, що метадон починає діяти повільніше «ширки» або героїну, відчуття «приходу» набагато слабкіше, а судячи зі звітів деяких споживачів - він може взагалі не відчуватися. Тому бажання відчути «прихід» шляхом підняття дози може привести до передозування.
 • При пероральному прийомі концентрація метадону в крові і, отже, його дія досягають піку тільки через три години. Тому додавати дозу можна тільки через три години після прийому, за умови недостатності дії першої дози.

Наслідки прийому нелегальних ін'єкційних наркотиків

Медичні наслідки:

При спільному використанні ін'єкційного інструментарію, нестерильних розчинів, загальною посуду для приготування та зберігання розчину наркотику:

 • ВІЛ-інфекція, вірусні гепатити В, С, сифіліс і т.д .;
 • сепсис (зараження крові), септичний ендокардит (інфекційне ураження клапанів серця), бактеріальні інфекції - абсцес, флегмона.

В результаті частих ін'єкцій в нестерильних умовах, коли внутрішньовенно вводяться «брудні» розчини з великою кількістю нерозчинних домішок (наприклад, димедролу):

 • флебіт (запалення вени), тромбофлебіт (запалення вени з утворенням тромбу і закупоркою просвіту судини);
 • трофічні виразки (як наслідок тромбофлебіту, при якому порушується венозний відтік з ураженої ділянки тіла (кінцівки);
 • некроз тканин (при «Піддув», тобто попаданні розчину під шкіру).

Як наслідок частого і / або неконтрольованого прийому наркотиків поганої якості з великою кількістю токсичних домішок:

 • інтоксикація (отруєння) організму з ураженням внутрішніх органів (токсичний гепатит, ниркова недостатність, енцефалопатія, накопичення токсинів в кістках і, як результат, розвиток множинного карієсу, пародонтиту, остеомієліту, некрозу щелеп і т.п.);
 • абстинентний синдром ( «синдром відміни», «Кумар», ломка).
 • При перевищенні дози, вживанні речовин невідомої якості і дозування, змішування різних наркотиків між собою і з алкоголем, при «наздоганянні»:
 • передозування з імовірним летальним результатом.
 • немедичні наслідки
 • Втрата соціального статусу, «випадання» з суспільства (проблеми в навчанні, втрата роботи, розпад сім'ї, деградація особистості).
 • Фінансові проблеми (хронічна нестача коштів на придбання наркотиків, яка змушує наркозалежних ставати постійними клієнтами ломбардів, що штовхає їх на злочин з метою пошуку грошей на наркотик і т.п.).
 • Адміністративна відповідальність і штраф.

Кримінальна відповідальність з подальшим позбавленням волі.

Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту караються (с. 309 КК України) штрафом або позбавленням волі. Кримінальна відповідальність за зберігання метадону починається з 0,02 м За зберігання його в кількості від 1,6 до 20 м можна отримати покарання строком до п'яти років, в більшій кількості - до восьми років.

Порівняння «вуличного» і медичного метадону


Використання «вуличного» метадону

Отримання метадону в програмі ЗПТ:

Якість, сила дії, склад, дозування - невідомі. Часто під назвою «метадон» споживач купує «суміш з дією, схожим на метадон». Крім того, на «чорний ринок» може потрапити лівообертальна форма метадону (поламідон), яка в два рази сильніше діє на опійні рецептори і, відповідно, пригнічує дихання. Незнання цього може привести до передозування.

Медичний метадон випускається з метою лікування опіоїдної залежності, тому склад препарату і його якість - гарантовані. Ефективність давно доведена (вивчення препарату почалося з 1946 року; для ЗПТ застосовується з 1963 року). Дозування підбирається лікарем з урахуванням показань.

Адміністративна або кримінальна відповідальність за незаконне придбання, зберігання або перевезення.

Прийом легальний - за призначенням і під контролем лікаря. Відповідальність може наступити лише при спробі винесення метадону з сайту ЗПТ або продажу препарату, отриманого для самостійного прийому. Пацієнту видається посвідчення учасника програми ЗПТ і в разі непорозумінь з правоохоронними органами за Вас зможуть поручитися працівники сайту.

Варто грошей (ціна нелегального метадону - 200-500 грн за 025 г). При цьому не факт, що за ці гроші Ви купите саме метадон.

Для пацієнта ЗПТ метадон видається безкоштовно. Виняток становить ЗПТ на платній основі, де пацієнтові пропонується оплачувати медичну послугу і / або вартість препарату. Але навіть при платному лікуванні ціна медичного метадону набагато нижче, ніж нелегального.

При ін'єкційному вживанні - високий ризик інфікування ВІЛ, вірусами гепатитів В, С; тромбофлебіту, сепсису і т.п.

Медичний метадон приймається перорально. Захворювання і ускладнення, пов'язані з ін'єкційним прийомом, виключені (якщо тільки пацієнт ЗПТ не приймає «на стороні» ін'єкційні наркотики).

В результаті прийому неякісного речовини з токсичними домішками відбувається ураження внутрішніх органів.

Медичний метадон не містить токсичних домішок і максимально адаптований до обміну речовин в організмі. Шкода для здоров'я при прийомі медичного метадону мінімальний. Так як прийом здійснюється під контролем, то в разі появи побічних ефектів або ускладнень лікар завжди може відкоригувати дозу і своєчасно надати допомогу.

Передозування при прийомі нелегального метадону протікає важко і несе високий ризик смертельного результату! Невідомі склад і концентрація збільшують ймовірність передозування.

Передозування малоймовірне, оскільки доза підбирається лікарем-наркологом. Але якщо пацієнт порушує умови програми і «догоняєтся» алкоголем або нелегальними наркотиками, то ризик передозування, звичайно, високий.

Прийом нелегальних наркотиків нагадує постійну боротьбу за виживання: боротьба з ломкою, страждання від безгрошів'я, безробіття, сварки і проблеми з близькими людьми, які хочуть кращої долі для Вас ...

Контрольований прийом медичного метадону нормалізує функції організму наркозалежної людини, робота головного мозку стабілізується, життя входить у звичайний спокійний ритм. З'являється вільний час, яке не треба витрачати на «Мутко». Таким чином, з'являється можливість нормально жити і працювати. При бажанні, звичайно. Хоча є і такі пацієнти, які, крім участі в ЗПТ, приймають і нелегальні наркотики. Але більшість наркозалежних людей завдяки ЗПТ повертаються до повноцінного життя. Це не реклама ЗПТ. Це сухі, науково доведені факти.


Зниження шкоди

- Якщо ти вживаєш наркотики, то краще обмежся неін'єкційним; але якщо почав колотися - кожну ін'єкцію роби новими стерильними шприцем і голкою. Перед тим як зробити ін'єкцію, протріть місце ін'єкції спиртовою серветкою. Після ін'єкції обробіть місце ін'єкції нової спиртової серветкою і притисніть її до місця уколу на одну хвилину. Біодоступність метадону, прийнятого перорально, досягає 90%, іншими словами - 90% препарату при пероральному прийомі потрапляє в кров і робить свою дію. На думку багатьох споживачів, почуття «приходу» при введенні метадону внутрішньовенно набагато слабкіше, ніж при введенні «ширки» або героїну, деякі взагалі не відчувають його. Таким чином, внутрішньовенне введення втрачає свій сенс, і часто споживачі вводять метадон ін'єкційно тільки в зв'язку зі звичкою до ін'єкцій.

- Внутрішньовенне введення навіть чистого метадону вкрай негативно впливає на вени. Для зменшення цього впливу пропонується максимально розводити метадон в стерильній воді, використовуючи шприци 10 мл і «метелики».

- Якщо вирішили зробити ін'єкцію, але стерильний шприц дістати немає можливості, промийте свій таким чином: три рази водою, три рази антисептиком (хлоргексидин), три рази водою.

- Пам'ятайте, програма зменшення шкоди працює спеціально для Вас. Якщо Ви до сих пір не стали її учасником, зробіть це. Поповнюйте запас шприців в програмі зниження шкоди, консультуйтеся з соціальними працівниками - при необхідності вони не тільки дадуть розумну пораду, але і нададуть соціальний супровід до необхідних фахівців.

- Не змішуйте і не поєднуйте метадон з іншими психоактивними речовинами, особливо з тими, які мають седативний ефект (пригнічують центральну нервову систему): алкоголь, снодійні, транквілізатори, інші опіоїди.

- Необхідно бути гранично обережним, приймаючи метадон після періоду утримання.

Ліцензії та сертифікати